Jeśli chcesz mieć krajkę z którymś z tych wzorów prosimy napisz do nas: warsztat_syv@interia.pl lub tabletweaving@interia.pl podając numer wzoru (pod zdjęciem), kolory, materiał oraz długość. Odpiszemy i ustalimy szczegóły 🙂

flag  If you want to have a tablet woven band with one of these patterns please email us: warsztat_syv@interia.pl or tabletweaving@interia.pl and tell us the number of the pattern (under each photo), colors, material and length. We’ll email you back to discuss details 🙂

Postanowiłyśmy, że w dziale tym znajdą się wyłącznie wzory oparte na konkretnych znaleziskach tekstylnych – „krajki z krajek” (a nie wzory z mieczy, noży i drzwi od kościoła ;)) . Nie dotarłyśmy jeszcze do wszystkich danych, dlatego prosimy o wyrozumiałość, jeśli na jakieś pytanie (dotyczące zgromadzonych poniżej, lub innych zlokalizowanych i datowanych znalezisk) nie będziemy potrafiły odpowiedzieć – wciąż gromadzimy i porządkujemy bazę źródłową.
Wzory podzieliłyśmy na dwie grupy – w pierwszej znajdują się motywy graficzne lub ich interpretacje z krajek, które oryginalnie były broszowane (wzór uzyskiwany był za pomocą dodatkowego metalicznego wątku) – my uzyskujemy je z różnokolorowych nici osnowy poprzez obracanie poszczególnymi tabliczkami. Zaproponowane przez nas zastosowanie tej nieco uproszczonej techniki wydaje się nam rozsądnym kompromisem między wymogami technicznymi, historycznością a ceną możliwą do zaakceptowania przez odtwórców.
W drugiej grupie są wzory wykonane przez nas w sposób możliwie najbardziej zbliżony do oryginału jeśli chodzi o zastosowaną technikę, parametry techniczne czy kolory – o ile się zachowały.